Taki tytuł nosi wystawa  przygotowana z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej przez Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

Uczniowie klas 8a i 8b mieli okazję oglądnąć wystawę w ramach lekcji historii. Ekspozycja pokazuje wydarzenia z września 1939 roku i pierwszych miesięcy niemieckiej okupacji w Tarnobrzegu i okolicy. Kustosz wystawy opowiedział uczniom o przeprawie  armii ,,Kraków” przez Wisłę pod Baranowem Sandomierskim, walkach w okolicy Osieka, skąd ranni w potyczkach z Niemcami polscy żołnierze,  trafili do tarnobrzeskiego szpitala i gdzie wielu z nich zmarło. Spoczywają dzisiaj na cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu. Przypomniał tych, którzy zginęli 2 września przy ulicy Kolejowej ( dzisiaj Sienkiewicza), podczas niemieckich nalotów i bombardowania miasta. Mówił też o bohaterskiej obronie Skalnej Góry przez porucznika Józefa Sarnę, podczas której zginął i pierwszych zbrodniach niemieckich na terenie miasta- rozstrzeliwaniu mieszkających tu Żydów i Polaków.

Cennym eksponatem wystawy, z uwagi na wartość emocjonalną, jest rzeźba Matki Boskiej Dzikowskiej udostępniona przez panią Zofię Gorylewską. Rzeźba ta była wotum wdzięczności  za ocalenie życia dwóm osobom, w tym samej pani Zofii, w czasie nalotów niemieckich 2 września.

Ekspozycja pokazuje również sylwetki wybranych żołnierzy różnych formacji na frontach II wojny światowej, których los związany był z Tarnobrzegiem.

Dla młodzieży oglądającej wystawę, była to lekcja przybliżająca historię ,,małej Ojczyzny”, ale również lekcja patriotyzmu wyrażającego się w obronie wolności i niepodległości. Postawa, jaką prezentowali Polacy w czasie II wojny światowej.

R. Wiśniewska

zobacz zdjęcia

Zobacz również

Procedura działalności biblioteki Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnobrzegu w okresie pandemii COVID – 19
Procedura działalności biblioteki Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnobrzegu w okresie pandemii COVID – 19
Uroczystość z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II – patrona szkoły
100. ROCZNICA URODZIN ŚW.JANA PAWŁA II
Święto Szkoły