• Szkoła nr 9
  • Szkoła nr 9
  • Szkoła nr 9
  • Szkoła nr 9

W tym dziale znajdziesz wszystkie informacje skierowane do uczniów. Kliknij poniższy link - czytaj całość -

W tym dziale znajdziesz wszystkie informacje skierowane do rodziców. Kliknij poniższy link- czytaj całość -

W tym dziale znajdziesz wszystkie informacje skierowane do nauczycieli - czytaj całość -

,,My z niego wszyscy..."
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 30 września 2014 10:43

,,My z niego wszyscy..."
75 rocznica Polskiego Państwa Podziemnego
Przed 75 laty, 27 września 1939 r., w okupowanej Polsce rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, będącego fenomenem na skalę światową. Najpierw powstała Służba Zwycięstwu Polski przekształcona następnie w Związek Walki Zbrojnej a w końcu Armia Krajowa-zbrojna siła Polskiego Państwa Podziemnego.
Polskie Państwo Podziemne, to tajne struktury państwa polskiego w czasie II wojny światowej, obejmujące nie tylko wojsko, ale również tajną administrację kierowaną przez Delegata Rządu na Kraj, reprezentującego polski rząd w Londynie, podziemny parlament, partie polityczne i przede wszystkim ruch oporu. Ludność cywilna w różny sposób prowadziła walkę z niemieckim okupantem,poprzez bierny opór, bojkot zarządzeń tajne nauczanie, kolportaż prasy podziemnej, sabotaż w zakładach przemysłowych, czarny rynek aż do akcji zbrojnych z których największym przedsięwzięciem był plan ,,Burza" i powstanie warszawskie.
By wyjaśnić uczniom, czym było Polskie Państwo Podziemne i uczcić pamięć tych, którzy walczyli i życie oddali za Ojczyznę, w przeddzień rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, przeprowadzono cykl lekcji. Uczniowie klas VI a i VI b oglądnęli film pt.,, Polskie Państwo Podziemne", wysłuchali relacji świadków historii opowiadających o swojej działalności w strukturach państwa podziemnego, zapoznali się z działalnością oddziału partyzanckiego ,,Jędrusie" i oglądnęli wystawę prezentującą symbole Polski Walczącej i działaczy Polskiego Państwa Podziemnego na której wykorzystano materiały przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej.
zobacz zdjęcia

 

Szkoła Podstawowa nr 9, 39-400 Tarnobrzeg, ul. Wiejska 4, tel: (15) 823 - 75 - 85, sp9tarnobrzeg@wp.pl