• Szkoła nr 9
  • Szkoła nr 9
  • Szkoła nr 9
  • Szkoła nr 9

W tym dziale znajdziesz wszystkie informacje skierowane do uczniów. Kliknij poniższy link - czytaj całość -

W tym dziale znajdziesz wszystkie informacje skierowane do rodziców. Kliknij poniższy link- czytaj całość -

W tym dziale znajdziesz wszystkie informacje skierowane do nauczycieli - czytaj całość -

Poznajemy swoją „Małą Ojczyznę”
Wpisany przez Administrator 2   
czwartek, 03 listopada 2016 18:45

Najpierw była lekcja historii w sali lekcyjnej w czasie której uczniowie klas czwartych poznawali swoją ,,małą Ojczyznę", zapoznając się   z informacjami na temat historii Tarnobrzega i znanych tarnobrzeżan znajdującymi się w Internecie. Kolejną lekcję uczniowie klasy IV c i IV b odbyli  25 i 26 października br. w Muzeum Przemysłu Siarkowego, gdzie  pan Adam Wójcik opowiedział uczniom, jak wydobywano siarkę w znajdujących się w okolicy kopalniach w Piasecznie, Grzybowie, Machowie i Jeziórku i jakie zastosowanie ma siarka. Wyjaśnił też, dlaczego zaprzestano wydobywania siarki w istniejących kopalniach w latach 90-tych ubiegłego wieku. Uczniowie mieli okazję zobaczyć makiety i zdjęcia kopalń, różne postaci siarki, stroje i ubrania górnicze a także elementy wyposażenia kopalni, jak np. telefony.
Kopalnie siarki przeszły do historii, ale warto wiedzieć, że w miejscu, gdzie znajdowała się kopalnia Machów, dzisiaj znajduje się Jezioro Tarnobrzeskie. Tak przeszłość łączy się z teraźniejszością a poznawanie ,,małej Ojczyzny" staje się przejawem lokalnego patriotyzmu.

zobacz zdjęcia

 

Szkoła Podstawowa nr 9, 39-400 Tarnobrzeg, ul. Wiejska 4, tel: (15) 823 - 75 - 85, sp9tarnobrzeg@wp.pl