Śladami naszych przodków
wtorek, 14 czerwca 2016 19:35

10 czerwca 2016r. był dniem pełnym wrażeń dla uczniów z klasy I „a”. Tego dnia bowiem na zaproszenie dziadków Amelki Witczak i Antosia Chmiela gościliśmy w Muzeum Regionalnym i Galerii Sztuki Wzgardzonej i Zapomnianej w Świniarach Starych . Rolę przewodnika pełnił  stryj Antka, pan Piotr Chmiel, który zabrał nas w niezwykłą podróż śladami naszych przodków. Mieliśmy okazję obejrzeć  i dotknąć wielu przedmiotów codziennego użytku, które dziś można spotkać tylko w muzeum lub w podręcznikach do historii. Pierwszoklasiści zastanawiali się na przykład nad tym, jak można było robić pranie w rzece za pomocą tarki lub spać  w pościeli wykonanej z pierza albo wyrabiać masło w takim „dziwnym” urządzeniu z drewna. Podziwiali stare modele radia,  telewizora, maszyny do pisania, no i oczywiście używane dawniej banknoty.  Następnie zostaliśmy zaproszeni przez dziadków na pyszną kiełbaskę z grilla, coś do picia dla ochłody  i słodki deser. Doskonale bawiliśmy się na świeżym powietrzu wśród zieleni. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się domek na drzewie, trampolina i huśtawki. Wszystkim dopisywały znakomite humory, a gospodarze, państwo Bogusława i Stanisław Chmiel zadbali o nasz wypoczynek, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Dziękujemy  także babci Mateuszka i tacie Michałka, którzy zawsze wspierają nas podczas wycieczek.
Za szczególną atmosferę, życzliwość, mile spędzone chwile i przekazanie cennych wartości pragniemy podziękować gospodarzom słowami  patrona naszej szkoły, Świętego Jana Pawła II : „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest. Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.