• Szkoła nr 9
  • Szkoła nr 9
  • Szkoła nr 9
  • Szkoła nr 9

W tym dziale znajdziesz wszystkie informacje skierowane do uczniów. Kliknij poniższy link - czytaj całość -

W tym dziale znajdziesz wszystkie informacje skierowane do rodziców. Kliknij poniższy link- czytaj całość -

W tym dziale znajdziesz wszystkie informacje skierowane do nauczycieli - czytaj całość -

Projekt „Między nami czytelnikami” zakończony!
Wpisany przez Administrator 2   
poniedziałek, 09 maja 2016 20:11

 

W poniedziałek 9 maja grupa osób z klasy VI „a” i V „b” zakończyła realizację trzeciego zadania w ramach projektu „Między nami czytelnikami”. Tym razem jego temat brzmiał „Historia warta opowiedzenia…”.  Znalezienie niepublikowanej w mediach (a zwłaszcza w lokalnych wydawnictwach, w tym historycznych, których w naszym mieście jest niemało) opowieści, choćby luźno, związanej z Tarnobrzegiem nie było łatwe. Możemy się bowiem poszczycić tym, iż żyje i tworzy w naszej okolicy kilka osób, dzięki którym wydano w ciągu ostatnich dziesięcioleci mnóstwo artykułów i książek poświęconych dalszej i bliższej przeszłości miasta oraz osób z nim związanych.  Należą do nich zarówno tacy wybitni historycy z zawodu i zamiłowania jak obecny dyrektor Muzeum Historycznego m. Tarnobrzega p. dr Tadeusz Zych i były dyrektor tej placówki p. dr Adam Wójcik, jak i osoby, których pasją było lub jest poznawanie i opisywanie lokalnych wydarzeń, np. nieoceniony wójt Słomka, a z nam współczesnych p. Jan Szlęzak czy autorka zbioru legend o Tarnobrzegu – p. Dorota Kozioł (która zresztą gościła kiedyś w naszej szkole i, mamy nadzieję, wkrótce ponownie nas odwiedzi).

 

Aby poznać nieco ciekawostek o swojej „małej ojczyźnie”, w piątek 6 maja zaprosiliśmy do „9” jedną z takich właśnie zafascynowanych grodem Tarnowskich osób,  byłego nauczyciela historii, wicedyrektora Tarnobrzeskiego Domu Kultury, a obecnie dyrektora Domu Kultury w pobliskich Gorzycach – p. Piotra Dumę. Jest on autorem lub współautorem licznych publikacji poświęconych Tarnobrzegowi, a zakres jego zainteresowań jest bardzo szeroki – od historii ludzi związanych z miastem (nie tylko członków rodu Tarnowskich czy Hieronima Dekutowskiego), poprzez miejscową architekturę (np. sakralną), historię przemysłu siarkowego, lokalną muzykę, sport  itp. W czasie spotkania p. Piotra z członkami naszego zespołu poznaliśmy wiele ciekawych faktów z dziejów miasta i ludzi z nim związanych, dowiedzieliśmy się też, jak wygląda praca historyka – badacza przeszłości i jak powstają książki historyczne. Dla nas fascynujące były historie związane z potajemną budową w czasach komunizmu dwóch tarnobrzeskich kościołów, ciekawe fakty z przeszłości rodu Tarnowskich , zaskakujące uwagi mówiące o początkach i perspektywach rozwoju przemysłu siarkowego, no i przerażający nie poznany do końca  życiorys „Zapory”.  W poniedziałek umieściliśmy ponadto na drzwiach szkolnego sklepiku (wszak obok nich gromadzi się zawsze najwięcej uczniów) wywiad na temat nauki w dawnej szkole, który znaleźliśmy w archiwalnym numerze gazetki „SzkołoNotatnik”, która niegdyś wychodziła w naszej szkole. Przeprowadziła go ze swoją babcią była uczennica p. Moniki Bieniek – Patrycja. Zachęcamy wszystkich do lektury, bo to bardzo interesująca opowieść!

zobacz zdjęcia

 

Szkoła Podstawowa nr 9, 39-400 Tarnobrzeg, ul. Wiejska 4, tel: (15) 823 - 75 - 85, sp9tarnobrzeg@wp.pl