• Szkoła nr 9
  • Szkoła nr 9
  • Szkoła nr 9
  • Szkoła nr 9

W tym dziale znajdziesz wszystkie informacje skierowane do uczniów. Kliknij poniższy link - czytaj całość -

W tym dziale znajdziesz wszystkie informacje skierowane do rodziców. Kliknij poniższy link- czytaj całość -

W tym dziale znajdziesz wszystkie informacje skierowane do nauczycieli - czytaj całość -

Klasa VI b na wystawie w Zamku Dzikowskim
Wpisany przez Administrator 2   
poniedziałek, 12 października 2015 15:56

7 października klasa VI b pod opieką p. Renaty Wiśniewskiej i Jolanty Szwed oglądnęła  w Zamku Dzikowskim wystawę ,,Tarnobrzeżanie na frontach II wojny światowej”. To nowa ekspozycja, jaką można obejrzeć w Zamku Dzikowskim.
W dwóch salach w sposób chronologiczny przedstawiono sylwetki  żołnierzy, różnych formacji, którzy swoje losy, związali z Tarnobrzegiem. Szczególne miejsce na wystawie zajmują przedstawiciele rodziny Tarnowskich. Cztery postacie Tarnowskich to rodzeństwo, które zgodnie z tradycją rodzinną poszło  walczyć za Ojczyznę. Wśród prezentowanych „tarnobrzeskich żołnierzy” są zarówno postacie, które jak Hieronim Dekutowski, weszli do narodowego Panteonu bohaterów, jak też osoby, o których pamiętają tylko ich rodziny. Wystawa stała się więc okazją do pokazania młodemu pokoleniu tarnobrzeżan, postaw bohaterów, którzy w czasie II wojny walczyli za Ojczyznę, poświęcając niejednokrotnie swoje młode życie z nadzieją, że ich walka i ofiara ma sens, że przyniesie upragnioną wolność dla Polski. Ekspozycję wzbogacają autentyczne mundury wojskowe różnych formacji oraz uzbrojenie, które wzbudzało zainteresowanie szczególnie chłopców.
Tę bardzo ciekawą  lekcję historii poprowadził dyrektor muzeum i wybitny znawca historii Tarnobrzega Tadeusz Zych.

 

Szkoła Podstawowa nr 9, 39-400 Tarnobrzeg, ul. Wiejska 4, tel: (15) 823 - 75 - 85, sp9tarnobrzeg@wp.pl