Posprzątaliśmy świat wokół nas!
poniedziałek, 17 września 2012 18:28

Sprzątanie Świata to zapoczątkowana w Australii w roku 1989 międzynarodowa akcja odbywająca się w trzeci weekend września. Jak dobrze wiemy, polega ona na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania (czyli koszami, śmietnikami lub wysypiskami). Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw, w tym, oczywiście, dzieci i młodzieży.

W Polsce sprzątanie świata zainicjowała w roku 1994 Mira Stanisławska-Meysztowicz. Jej krajowym patronem i koordynatorem jest Fundacja Nasza Ziemia, zaś w naszej szkole organizacją tego niezwykle ważnego przedsięwzięcia z powodzeniem zajmuje się od lat Pani ucząca przyrody- p. Monika Dąbek. W tym roku hasło kampanii brzmiało niezwykle poetycko i czule: „Kocham, lubię, szanuję … nie śmiecę”, być może dlatego wszyscy uczniowie z taką ochotą do porządkowania świata przystąpili.  Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe w dniu 14 września o czystość naszej planety zadbaliśmy w tym roku wyjątkowo nie w piątek, a w poniedziałek 17 września. Uczniowie klas starszych posprzątali teren wokół szkoły, część os. Dzików oraz skarpę wiodącą do centrum miasta. Zebrano kilkanaście wypchanych po brzegi worków ze śmieciami – papierem, szkłem, plastikiem. Z kolei dzieci z klas młodszych wzięły udział w lekcjach poświęconych ekologii i wraz z wychowawczyniami zatroszczyły się o piękny wygląd swoich klas. Mamy nadzieję, że udział w Sprzątaniu Świata będzie nie tylko jednorazowym zrywem, lecz uświadomi młodzieży (i nie tylko!), że świat jest takim, jakim go czynimy.